Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO

In prezent mi s-a emis hotarare definitiva si irevocabila de la Curtea de Apel . Ma pot adresa catre CEDO ?
In hotarare se retine culpa comuna a producerii accidentului de munca, obliga firma a-mi plati daune morale datorita faptului ca am avut de suferit in urma accidentului de munca . Pot chema in instanta persoanele care se fac vinovate de producerea accidentului de munca ? Urmarile accidentului imi vor cauza si in viitor , as putea sa-i reclam si in penal desi in hotarare se retine culpa comuna ?

Va multumesc anticipat !
Stimat forumist,

Este necesar să aveți în vedere, ca punct de plecare, faptul că CEDO nu este o instanță de recurs la nivel european, putând fi sesizată exclusiv dacă au fost încălcate drepturile și libertățile protejate de Convenție și Protocoalele sale.

Astfel, la CEDO nu puteți ataca o anumită hotărâre, cerând, practic, o rejudecare, ci doar expune încălcările drepturilor sus-amintite.

Prin urmare, doar având în vedere acest lucru, puteți avea o aplicație admisibilă în principiu.

Cu stimă.